AdygBusiness                         News:   English   Адыгэ   Русский   עברית   عربي   Turkçe                                                Maykop -
 

Vatanına Dönüş Yapan Ziwuar ve Lara, Beğendikleri Evi Satın Aldılar

Gazeta Yuga’nın  40 nolu nüshasında belirtildiği üzere, 7 yıl boyunca Terek Sanatoryumunda yaşayan ve Aleksandrovskaya köyünde bir ev satın almayı hayal eden Ziwuar Ayub ve Lara Hacımurad'ın dileklerinin duyulmasından sonra, kamuoyunun önde gelen isimleri bir bağış kampanyası başlattı.

Lara, akrabalarının ve hayırseverlerin yardımıyla daha önce 500 bin rubleye bir ev satın aldığını ve Aleksandrovskaya'da yaşadığını söyledi.

Abartısız 5 gün gibi kısa bir sürede bu miktar toplanmıştı. Her yerden yardım amacıyla para gönderildi: Moskova, St. Petersburg, Krasnodar Bölgesi, Stavropol Bölgesi, Karaçay Çerkes Cumhuriyeti...

İlk gün Osetya'dan dahi 50 bin Ruble gönderildi. Yurtdışında yaşayan diasporadan bağışlar oldu. Amerika'dan dahi bağış oldu. 

Yardım için gönderilen bağışlar 30 ruble olabildiği gibi, 100 bin ruble bağış yapanda oldu. Lara ve Ziuar'ın, alınacak evi kendilerinin aramasının daha doğru olacağına karar verdik.

Böylece beğendiklerini seçmiş olacaklardı; ancak 500 bin Ruble bütçe ile çok fazla ev yoktu, olanda gazsız, arsası küçük olanlar ve ciddi onarım ihtiyacı olan evlerdi.

Ama kampanya devam etti ve toplanan parayla daha iyi bir ev alabileceğimizi fark ettik. Ratmir Karov onlarla sürekli temas halindeydi, onlara, bulunan evlerin fotoğraflarını gönderdiler, sürekli danıştılar.

Daha sonra, 750 bin rubleye büyük bir arsası olan, iyi, sağlam bir ev bulduk. Ve bağış kampanyasını durdurdular. Ancak yardım kampanyasının bittiği bilgisinin duyurulmasının ardından bile insanlar bağış göndermeye devam etti.

Bağışçıların yazdıkları yorumlar: "Ne kadar paranın gerekli olacağı asla bilinmez; kozmetik onarımlara veya mobilyaya ihtiyaç olabilir" şeklinde. 

Bu arada, mobilya üreticileri de yanıt verdi. Masa ve sandalye üreticisi olan bir şahıs ise çiftin bu ihtiyacını kendilerinin üstlenmek istediklerini söyledi. 

Moskova'lı bir işadamı, hemşehrimiz, ihtiyaçları olan her şeye yardım etmeye hazır olduğunu söyledi. Bazı butiklerden de yardım istekleri geldi ve bir şeyler bağışlamak istediklerini söylediler. 

Ayrıca, yeni ev tadilattayken onlara barınma sağlamak için bir teklifte yazılı olarak elimize ulaştı. İnsanlardan evdeki temizlik için olsun, bahçesinde olsun her türlü yardıma hazır olduklarını söyleyenler oldu.

Olga Efendieva; "Lara ve Ziwuar'ın çok mutlu olduğunu özellikle söylemek gerekir, duygulandılar, utandılar ve çok minnettar oldular” dedi.

Çeviri: Huaj İbrahim